Diriliş'in kaç ülkede izlendiği belli oldu

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, izlenme rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisinin 60’dan fazla ülkeye ihraç edildiğini söyledi. Eren, TRT’nin yeni projelerini Yeni Şafak Ankara Müdürü Hüseyin Likoğlu ve muhabirimiz Yasemin Asan’a anlattı.

İZLENME PAYLARI ARTTI

TRT’nin tek yayıncı olduğu dönemden, yüzlerce kanalın olduğu bir döneme geldiğini belirten ibrahim Eren, “TRT şu anda, çoklu televizyona geçtiğimiz günden bugüne kadar aldığı en yüksek izlenme paylarına sahip. Özellikle son birkaç yıldır yayınlanan diziler TRT’nin izlenme paylarını artırdı dedi. Yayıncılıkta rekabete dikkat çeken Eren, “Bizim için izlenilirlik önemli. Çünkü, verilen emek ne kadar geniş kitleye ulaşırsa motivasyon o kadar iyi olur şeklinde konuştu.

BU ÜLKE SİZİN, HEPİMİZİN

Biz dizileri yaparken ‘ne yapmamız gerekir, ne anlatmamız gerekir’den yola çıkıyoruz diyen Eren şunları kaydetti: Diriliş Ertuğrul da böyle ortaya çıktı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘Bu ülke monşerlerin, faiz lobilerinin değil. Bu ülke sizin, hepimizin’ dedi yıllarca. Millete devleti sahiplenmeyi aşıladı. Bu topraklarda olumlu manada bir değişim olacaksa bu, önümüzdeki yıllarda olacak bence. O yüzden de bizim bir devletin kuruluşunu baştan anlatabilmemiz lazımdı. Devletin önemini anlatmak için, nasıl kurulduğunu, kuruluşa ilham olan duygu ve düşünceleri işlemek gerekirdi. Diriliş Ertuğrul’u hazırlarken hep ‘özgüven duygusunu, ruhunu millete nasıl verebiliriz’in üzerinde durduk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Körfez ziyaretinde de Diriliş Ertuğrul’un gündem olduğunu vurgulayan TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, şöyle devam etti:

ORTADOĞU’DA POPÜLER

“Erdoğan, Bahreyn’de resmi orkestranın icra ettiği Diriliş müziği ile karşılandı. Ortadoğu’da popüler oldu dizimiz. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu, kadim bir medeniyetin dirilişini anlatıyoruz. Bu, tekrar bir arada yaşama kültürünü hatırlatması açısından önemli. Diriliş Ertuğrul’u 60’dan fazla ülkeye sattık. TRT bugüne kadar Ortadoğu’ya hiç dizi ihraç etmemiş. Diriliş Ertuğrul, Araplar tarafından internetten o kadar çok izlendi ki, kendileri Arapçaya çevirdi. İster istemez oradaki büyük kanallar almak zorunda kaldı. İlk Katar aldı ve Ortadoğu’ya dağıttı. Sadece Diriliş Ertuğrul’u değil, Filinta’yı da ihraç ettik. Payitaht için ise ön görüşmeler yapıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Tatlı Bela 12.bölüm Kanal 7'den izle! Yalanlar ortaya çıktı... başlıklı makalemizde kanal 7, tatlı bela ve Tatlı Bela 12.bölüm fragmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir